Skip to content

Moja očekivanja od majčinstva

Majčinska očekivanja

Što misliš koja su bila moja očekivanja kako će izgledati majčinstvo? Kako će izgledati imati dijete? Misliš li da se moja očekivanja razlikuju od tvojih?

Veseli me čuti što si ti očekivala! Stavi na papir sve što ti se javlja u mislima bez filtera je li to očekivanje bilo u redu ili nije, bez osjećaja srama i krivnje.

A ja, ja sam mislila da će mi biti lakše, da ću se odmah snaći, da ću se super osjećati kao mama jer sam bila stvarno sretna zbog trudnoće i jedva čekala bebu. Da znam, ludo. Ali, kad razmisliš, što vidimo u društvu, kod prijatelja, na društvenim mrežama? Sretne i nasmiješene obitelji, a ako i nisu takve, nego vidimo dijete u tantrumu ili kako iskazuje neku neugodnu emociju na nama neadekvatan način jer još nema razvijenu regulaciju emocija, razmišljamo što bismo mi napravile drugačije. Možda nekome prođe i kroz glavu da se njihovo dijete sigurno neće tako ponašati i vidi vraga, krene se tako ponašati.

To nije ni malo čudno niti se trebaš kriviti ako tako razmišljaš jer učiš drugačije.

Naša očekivanja koja smo kreirali nisu bila temeljena na vlastitom iskustvu majčinstva, nego na iskustvu djeteta, sestre, odgajatelja, tete, susjede, prijateljice… I naravno da su bila nerealna! Ne možemo znati kako je to imati dijete sve dok ga napokon ne „dobijemo“. Isto tako, ne možemo znati kako je to imati dvoje djece, sve dok ih nećemo imati. Nije jednako biti mama jednom djetetu i majka dvoje ili troje djece. Svako dijete je priča za sebe i nije isto biti mama i biti stručnjak (u mom slučaju).

Možemo imati hrpu znanja, ali opet se povedemo za nekim očekivanjima koja nisu u našim rukama, uspoređujemo djecu međusobno, ne s namjerom koje je dijete bolje ili naprednije nego imamo potrebu nekako si posložiti u glavi što možemo očekivati s drugim djetetom u pojedinoj fazi, u skladu s iskustvom s prvim djetetom. I onda shvatimo da pola toga nije isto i da je opet na nama da se usklađujemo s novim okolnostima, da učimo i individualno pristupamo svakom djetetu. S očekivanjima za koje znamo da su nerealna jer očekivat ćemo uvijek nešto, to je u našoj prirodi, ali kad smo svjesne da druge osobe ta očekivanja ne moraju ispuniti, bude lakše, preusmjerimo se na sebe i što je u našoj moći, što je u našim rukama, a ne u tuđim.

Što se dogodilo tebi od kad si postala majka? Do koje mjere su se tvoja očekivanja ostvarila?

Nešto više o mojem iskustvu ranog majčinstva poslušaj u drugoj podcast epizodi OVDJE (pronađi obje), a ovdje bih još istaknula da sam očekivala ipak malo više vremena za sebe.

Kroz vrijeme sam shvatila da ako želim vrijeme za sebe i brinuti o sebi da moram pronaći neke drugačije načine da si to osiguram. Uskoro ti donosim kratki e-book upravo na ovu temu za koji vjerujem da će unaprijediti tvoju brigu o sebi.

Ako želiš više info, piši mi na mail iva@zaimovic.com.hr ili me potraži na instagramu na @mamanijesamomama.

Veselim ti se!

Što se dogodilo kad si postala majka? Do koje mjere su se ta očekivanja ostvarila?

Iva Zaimović

Zaprati me na društvenim mrežama:
FB stranica: Iva Zaimović
Instagram profil: @mamanijesamomama

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)