Skip to content

Majčinstvo – trebam li se odmah povezati s djetetom?

Ovdje ti neću pisati kako se povezati s djetetom kad postaneš mama, već ću ti pisati o tome kako te tvoje majčinstvo ne definira i koliko je važno prvo se povezati sa SOBOM, da bi se mogla povezati i s djetetom.

Ono što sam ponovila već puno puta, a nekako mi se čini da ću na puno drugačijih načina ponoviti još barem stotinu puta – sve ono što jedna mama očekuje od sebe i svog majčinstva prikupljano je godinama ranije na temelju posrednog iskustva. Od prvog dana bez filtera skupljamo uvjerenja koja danas imamo o sebi, drugim ljudima i svijetu oko sebe. Ono najbazičnije vjerovanje je – je li svijet oko nas sigurno ili nesigurno mjesto, ali to vjerovanje ima milijun granjanja iz kojih mi svi danas djelujemo.

Prikupljamo iskustva gledajući svoju mamu i zaključujemo kakva želimo, a kakva ne želimo biti mama jednog dana, kroz život gledamo i sve druge mame s kojima smo okružene, a tu je naravno i sva sila dostupnih mama na društvenim mrežama. S nekima se možemo poistovjetiti, neke ne možemo smisliti jer vjerujemo da svoj život ipak malo preružičasto, predobro, predstavljaju. Ima mama kojima vjerujemo, u čijim objavama prepoznajemo sebe, koje smo zavoljele. Ja želim biti ta mama. Mama koja te razumije, koja iskreno dijeli svoj komad majčinstva kako bi uz mene mogla učiti o sebi, odnosima, odgoju

Zašto? Tek kad postanemo mame vidimo što nas je zapravo dočekalo i kako se snalazimo u majčinskoj ulozi. Majčinstvo je za svaku mamu drugačije, jedinstveno iskustvo. Nekima ona leži savršeno, neke, kao ja, se određeno vrijeme tražimo i želimo tu ulogu uskladiti s drugim ulogama koje su nam isto tako važne i prioritetne. Pritom gledamo druge kako se snalaze, kako je njima. I ponekad povjerujemo da je drugima bolje, lakše, prirodnije. Da, ponekad i je to tako i čak i da je, sve je u redu s tobom, jednako kao i sa mnom.

Danas mi je posebno važno naglasiti da je moja skrivena želja da svako dijete ima mamu koja brine o sebi, koja sebe stavlja na prvo mjesto u skladu sa svojim prioritetima jer samo takva mama može svjesno brinuti o svom djetetu, povezivati se s njime na jednoj drugoj razini.

Iva Zaimović

Ponekad se dogodi da nismo povezane s djetetom onoliko koliko bismo htjele jer nismo povezane ni sa sobom.

Prepoznaješ li se ti u tome?

Ja se ponekad jesam prepoznala i tad sam osjećala krivnju jer – kakva sam ja to mama pa ne osjećam tu veliku i važnu povezanost o kojoj svi pričaju. No, istina je da sam se prvo i ipak najvažnije, trebala povezati sa sobom, uskladiti se s novom ulogom. A to povezivanje se događa ama baš svaki dan. Povezujem se svaki dan sa sobom tako da se vraćam sebi brinući se o sebi, povezujem se s djetetom koje mi omogućava nove razine prisutnosti, ljubavi, blizine, povezanosti. Jer majčinstvo je to, povezanost (s djetetom i sa sobom), ali i poticaj da radimo bolje, da radimo pametnije, organiziranije smo jer nas onaj unutarnji osjećaj tjera da budemo bolje mame. No, iako uvijek može bolje (može i gore), važno je prepoznati kad pretjeramo i otiđemo u drugu krajnost – savršenstvo koje nikad nećemo dostići jer NE POSTOJI.

Kad to shvatimo, potrebno je vratiti se sebi, ponovno sebe upoznati i uložiti u sebe – raditi na povećanju osjećaja vlastite vrijednosti (JER VRIJEDIŠ 100% VEĆ SADA), vraćanja vjere u sebe (JA VEĆ VJERUJEM U TEBE) i osvještavanja uvjerenja koja te koče i ograničavaju u životu te ih mijenjati za ona koja te podržavaju, ne samo za majčinstvo nego za sve sfere tvog života.

Kad posložimo sebe, kad brinemo o sebi bolja smo okolnost za svoje dijete, bolji smo učitelji svojem djetetu jer dijete uči na temelju onoga što VIDI i što osjeća, a ne samo na temelju onoga što sluša.

Iva Zaimović

Na to putovanje možeš krenuti sama, a možeš krenuti i sa mnom. Što god odlučila, tu sam za tebe, želim ti biti podrška na tvom putu kroz majčinstvo. Kako raditi sa mnom pronaći ćeš OVDJE.

Puno korisnih materijala vezanih uz majčinstvo pronaći ćeš i na mom Instagram profilu @mamanijesamomama. A ako radije slušaš – posjeti moj podcast „Mama nije samo mama na nekoj od platformi na kojoj inače slušaš podcaste.

Piši mi ima li ti ovo smisla i kako si se ti snašla u ulozi mame. Tu sam i slušam te!

Iva Zaimović, magistra socijalne pedagogije

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)