Razmišljajući kako mogu još bolje podržati mame na svom majčinskom putu, kreirala sam projekt “Podržana u majčinstvu” koji okuplja divne žene, mame i poduzetnice koje pomažu drugim mamama na posve drugačije načine, a opet s istim ciljem. Podržati, osnažiti, pomoći drugim majkama kako bi mogle sigurno koračati na svom putu kroz majčinstvo.
Svaki prvi ponedjeljak u mjesecu izlazi novi intervju koji će te podržati, a prvu sam intervjuirala Martinu Lukinić Plazonić, koja je uz Karlu Čečura Hojsak, voditeljica BABW Sjeverne Hrvatske. Martina je mama i poduzetnica te porođajna i postpartum doula, porođajna edukatorica i savjetnica za dojenje, jedna topla žena koja je tu za druge žene.
Evo što kaže o sebi, BABW centru, doulama i mogućnostima za edukaciju.
Martina, možeš li mi reći nešto više o sebi? Od kud ideja postati doulom?
Supruga sam i mama dvojice dječaka. Po zanimanju sam magistra ekonomije, ali me moj prvi porod bacio u čarobni ženski svijet. Nakon svog prvog poroda, koji je po meni bio predivan, željela sam nekome ispričati svoju lijepu priču s poroda i da porod ne mora nužno biti negativno iskustvo (vjerojatno se svaka trudnica susrela sa svakakvim zastrašujućim pričama od strane svojim najbližih, ali i onih koje nije pitala za mišljenje). Kada sam vidjela da se održava osnovna obuka za porođajne doule, zapravo uopće nisam imala jasnu viziju tko su i što doule rade, ali moja znatiželja i neki unutarnji glas mi nisu dali mira, pa sam odlučila dati šansu edukaciji. I tako sam zaronila u ženski svijet iz kojeg od 2020. nisam izašla nego ga samo sve dublje istražujem i sve više se divim snazi i ljepoti ženskog tijela. U međuvremenu sam završila obuku za postpartum doulu, obuku za savjetnicu za dojenje, naprednu (Advanced) doula obuku, te sam trenutno u procesu obuke za voditeljicu vježbanja u trudnoći.
2. Što doule rade i kako se razlikuju?
Doule su nemedicinsko osoblje koje pružaju informativnu, fizičku i emocionalnu podršku mami u trudnoći, porodu i postpartumu. Postoji više “grana” doula, ali nekako najrasprostranjenija podjela je na porođajne i postpartum doule. Porođajna doula pruža podršku paru tijekom trudnoće i poroda, dok je postpartum doula zadužena za brigu majke nakon poroda.
3. Koji dio posla ti je najljepši?
Znati da sam pomogla samo jednoj mami/trudnici s jednim neobaveznim i neosuđujućim razgovorom, gdje je ona mogla u sigurnom prostoru “izbaciti” sve brige ili probleme koje je u tom trenutku muče, i vidjeti kako joj ogroman teret pada s leđa je neprocjenjiv trenutak. A mislim da o samoj prisutnosti na porodu, kada beba dolazi na ovaj svijet ne moram ni pričati. Hvala svakoj ženi koja dopusti nama doulama sudjelovati u tom trenutku vašeg života.
“Nakon svog prvog poroda, koji je po meni bio predivan, željela sam nekome ispričati svoju lijepu priču s poroda”
Podržana u majčinstvu
4. Što je možda izazovno?
Dosta izazova se nalazi u ovome pozivu, ali najviše bi istaknula to da za nas nema godišnjeg odmora ili slobodnog vremena, jer uvijek imamo neku trudnicu u terminu ? stoga je dosta izazovno uskladiti privatni život sa obavezama koje naš posao iziskuje.
5. Kako znati treba li mi jedna kako bi bila podržana u majčinstvu? Što kažu trudnice i dojilje?
Mislim da svaka žena treba odlučiti za sebe treba li joj doula ili ne. Žena mora biti svjesna da angažiranjem doule, mi ulazimo u vaš privatni prostor kako bi se mogle dublje povezati i razumijeti. Ukoliko ste spremne s nekim nepoznatim dijeliti svoje intimne trenutke, onda je doula za vas. U pravilu, sve više žena angažira doulu jer ne želi ponoviti neke pogreške sa prvog poroda ili iz prvog postpartuma, te žele uza sebe imati educiranu osobu koja će im dati nepristrane savjete, gdje će mama/ trudnica onda odlučiti što je najbolje za njeno tijelo, njenu bebu odnosno za cijelu obitelj.
6. Od kud ideja otvoriti BABW centar u Hrvatskoj (koje podružnice postoje trenutno) i tko vam je pomogao?
Ideja se rodila prije nekoliko godina, ali smo od prošle godine intenzivnije počele razgovarati o realizaciji iste. Željele smo imati prostor gdje ćemo moći održavati naše doula sastanke i razgovarati o izazovima s kojima se susrećemo u radu sa ženama, ali i podijeliti koji savjet i priču sa terena. Kako se ideja razvijala, također smo željele našim kolegicama dati prostor gdje će moći održavati savjetovanja sa trudnicama i mama, te održavati svoje radionice priprema za porod, postpartum ili dojenje. Trenutno postoji podružnica u Zagrebu koja obuhvaća cijelu Sjevernu Hrvatsku, te podružnice u Slavoniji, Rijeci, Istri, Zadru i Splitu.
7. Koliko doula ima u Hrvatskoj i kad su u planu iduće edukacije?
BABW broji 88 porođajnih djelatnika s područja Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore. U našoj zajednici možete pronaći primalje, ginekologice, porođajne i postpartum doule, te savjetnice za dojenje. Obuke se održavaju tokom cijele godine, tako u 3. mjesecu možete završti obuku za postartum doule, u 6. mjesecu naprednu obuku za doule ili obuku za porođajne edukatore ( ove dvije obuke se održavaju svaku drugu godinu zbog intenziteta), u 9. mjesecu se održava osnovna obuka za porođajne doule, te u 10. mjesecu obuka za savjetnice za dojenje. Iznimno mi je drago reći, kako se ove godine naš krug djelovanja širi, te se upravo održava obuka za postpartum doule u Srbiji, u lipnju smo po prvi puta u Sloveniji s obukom za voditeljice tradicionalnih ženskih praksi, a u studenom prvi puta održavamo i obuku za Savjetnice za dojenje u Bosni i Hercegovini.
“Doule su tu da služe drugim ženama.“
Podržana u majčinstvu
8. Tko može upisati edukaciju i znaš li koja je glavna motivacija žena za upis?
Edukaciju može upisati bilo koja žena otvorenog srca, koja je osjetila poziv služiti drugim ženama, jer to je upravo ono što mi doule radimo. Najčešća motivacija ženama koje su došle na naše obuke je bila zacijeliti svoje traume sa prijašnjih poroda/ postpartuma, odnosno želja da ispričaju priču kako cijeli taj blaženi proces ne treba biti obavijen velom tajne, nego da žene zaista mogu uživati u tom periodu svoga života.
9. I za kraj, jesam li nešto propustila, želiš li nešto dodati?
Htjela bi se prvo zahvaliti tebi Iva što si prepoznala naš rad i dovela me k sebi u goste ?, ali bi htjela pozvati sve trudnice i mame da zaprate naš BABW Centar Zagreb jer se u Centru svakog ponedjeljka i srijede, te utorka i petka održavaju vježbe za trudnice, 24.4. će se održati radionica o postpartumu i uspostavi dojenja, 25.4. radionica o pripremi za VBAC ( vaginalni porođaj nakon carskog reza), a za svibanj planiramo organizirati tematske druženja, radionice i tečajeve namijenjene ženama u svim fazama reproduktivnog ciklusa.
I za sami kraj, kako bi bila podržana u majčinstvu i to na samom početku, Martinu možeš pronaći na njezinom Instagram profilu pod: Martina_momtobe i s njom dogovoriti njezine usluge doule.