-“Podržana u majčinstvu”
VBAC (vaginalni porod nakon carskog reza) kod nas još uvijek nije uobičajen. Rodilje koje su rodile carskim rezom prvu bebu, češće će dobiti preporuku da i idući porod bude na isti način. S druge pak strane, svakako treba uzeti u obzir rizike, kao i koliko se ženino tijelo oporavilo od poroda prije nove trudnoće.
Zbog toga sam razgovarala s Karlom Čečura Hojsak, po struci logopedinja, po pozivu doula, spisateljica i majka. Ako ćemo u detalje, ona je porodna i upravo VBAC doula, BRM certified pro te buduća porođajna edukatorica. Za sebe kaže da je spoj tvrdoglave i uporne jarčice te suosjećajne, obitelji usmjerene račice. Životu, ljudima i radu pristupa jedino kako zna – s ljubavlju i autentično. Od tuda i naziv mog Instagram profila s kojim je i započela moja cijela autorska i doula priča.
Bacimo se na intervju!
1. Reci mi nešto o sebi, što te dovelo do toga da postaneš doula i koje su tvoje najveće strasti oko obavljanja tog poziva?
Moj svijet ne sačinjavaju samo crna i bijela boja ili nizovi nula i jedinica. Nastojim ne stavljati ljude u jasno definirane kalupe i volim „grebati“ ispod površine, svjesna da upravo tamo dolazi do one istinske, ljudske konekcije. Strastvena sam oko upijanja i širenja znanja jer smatram da znanje uistinu jest moć, a poseban interes gajim prema educiranju podržavanju trudnica, njihovih partnera i članova obitelji u periodima trudnoće, poroda i ranog babinja.
Kao i mnoge moje kolegice, na put postajanja doulom navelo me moje vlastito, traumatično iskustvo kraja trudnoće i poroda unutar bolničkog konteksta. Htjela sam dobiti barem nekoliko odgovora na mali milijun mojih pitanja. Htjela sam razumjeti vlastito iskustvo. Zašto sam krvarila nakon svakog, iznimno grubog vaginalnog pregleda? Zašto mi je liječnik rekao da nema drugog načina da me pregleda? Zašto sam bila inducirana posve nespremnoga tijelouma? Zašto je uslijedila čitava kaskada intervencija? Zašto su uslijedili mjeseci bolnih, spolnih odnosa? Zašto je moja anksioznost nakon poroda buknula? Zašto, ponovno, nisam bila saslušana ni viđena? Do mene je?
Istražujući samostalno i završivši svoju prvu obuku u sklopu Balkan Association of Birth Workers, shvatih da …nije do mene. Do nečeg i nekog sasvim drugoga je, a to znanje i uvide ne mogu niti želim zadržati za sebe.
Poziv doule je „zazvonio“, a ja sam digla slušalicu odlučno!
Najbolji dio priče? Svjedočenje tome što su sve u stanju učiniti osnažene žene.
2. S tobom bih htjela pričati o nekoliko toga, a neki početak nam je možda priprema za porod. Trebamo li se pripremati za porod i zašto?
Planiramo i pripremamo se za svoje vjenčanje, rođendanske zabave, proslavu diplome, novo radno mjesto, vozački ispit, maraton, natjecanje, sve važne i velike životne događaje, a za porod, kažu, nema potrebe.
Nepredvidiv je! Ja kažem da su svi ti događaji, objektivno, nepredvidivi. Svi se mogu odviti točno onako kako smo zamislili i priželjkivali ili taj dan baš sve može poći u nekom drugom smjeru. Unatoč tome se informiramo tko i što nam može pomoći da, kroz te situacije, prođemo što lakše i stvorimo pozitivne i drage uspomene.
Isti princip bi trebao vrijediti i kada je u pitanju priprema za porod. To najlakše možemo postići izradom tzv. Plana poroda. On nije krajnji cilj ili samome sebi svrha, već je ALAT za upoznavanje s našim pravima i opcijama te usvajanje novih vještina. Služi za direktniju i jasniju komunikaciju onda kada nam, fiziološki, porod umanjuje sposobnost koncentracije i interakcije. Omogućuje nam da osluhnemo svoje potrebe i prihvatimo se kao najvažnije i najodgovornije sudionice svoje, porođajne priče.
3. U zadnje vrijeme često se spominje informirani pristanak, ali mislim da ima nepoznanica oko njega. Što se sve može odbiti ili tražiti tijekom poroda i koji je najbolji način za to?
Medicinsko je osoblje dužno upoznati te s rizicima i prednostima bilo kojeg postupka koji predlažu provesti na tebi ili tvojoj bebi, a ne samo s rizicima odbijanja pojedine intervencije što je uglavnom slučaj u našim bolnicama. Tek tada možeš reći da u potpunosti informirano (ne)pristaješ na nešto. Rodilišta mogu imati svoje politike i uobičajene prakse, no niti jedna od njih ne može ni ne smije nadilaziti tvoja osnovna ljudska i prava pacijenta.
Uvijek volim istaknuti – to što pred sobom imaš nekoga tko ti se obraća iz pozicije autoriteta, ne znači da IMA autoritet nad tobom.
Smiješ i odbiti i prihvatiti i tražiti bilo koji postupak ili intervenciju, no poželjno je da tu svoju odluku temeljiš na dokazanim činjenicama i vlastitoj intuiciji.
Da bi to mogla, važno je da stigneš u rodilište kvalitetno pripremljena na svim razinama svoga bića.
4. Osim toga, još mi je jedna tema zanimljiva, a rekla si da je jedna od tvojih strasti podržavanje žena koje žele iskusiti vaginalni porod nakon carskog reza. Na koji način idu dogovori oko VBAC, uzima li se ipak malo više u obzir u današnje vrijeme ili trudnice idu automatski na drugi carski nakon prvog?
Tako je! Završivši i naprednu doula obuku u sklopu BABW organizacije, stekla sam certifikat za pripremu žena na vaginalni porod nakon jednog ili više carskih rezova. Osvijestila sam specifičnosti i važnost takve jedne pripreme s obzirom na nedovoljnu podršku medicinskog osoblja u Hrvatskoj i još uvijek neopravdano mali postotak rodilja koje uistinu uspjevaju dobiti svoj VBAC.
Dostupna i relevantna istraživanja su jasna – rizici VBACa i ponovljenog carskog reza su mali, no VBAC nosi manje komplikacija i negativnih ishoda za rodilju i bebu od ponovljenih carskih rezova. Dakako, ne može sve vrijediti za sve. Konačnu odluku donosi žena na temelju vlastitog osjećaja (ne)spremnosti za jedno ili drugo te stručnog mišljenja liječnika. Žene su danas sve svjesnije pa su i razgovori o VBACu sve češći, no i dalje se prevelikom broju žena po default-u sugerira ponovljeni carski rez i to u određenim tjednima trudnoće što je protivno onom, ranije spomenutom, potpunom informiranju i informiranom pristanku.
5. Kako se priprema rodilja za VBAC, jesi li ti prisustvovala nekom takvom porodu?
Moje su me mentorice naučile ovako – ako je ženi prvi porod ili više njih bio carski rez, u kontekstu pokušaja VBACa, ona se smatra prvorotkom, a ne drugorotkom/višerotkom. Ako se prvi put otvorila do 7 centimetara i onda je odvežena na hitni carski rez, idući se put do tih 7 centimetara smatra drugorotkom, a nakon toga prvorotkom. Možda na prvu nema previše smisla, no itekako postaje logično kada kreneš raditi sa ženom koja se priprema na VBAC, a posebice ako mu svjedočiš.
Tijelu je obično potrebno više vremena da spontano uđe u porod (što je svakako poželjno), a još više ženinoj psihi. Žena mora istinski željeti vaginalno roditi nakon carskog reza. Mora biti spremna proraditi svoju prethodnu priču(e). Mora moći oduprijeti se raznim komentarima okoline i autoriteta koji su gotovo neizbježni. Mora ostvariti i njegovati duboku povezanost svog tijela i uma. No, isto tako, mora biti spremna i na opciju B, C, a možda i D. Trenutno pripremam dvije trudnice, jednu za VBAC, a drugu za VBA2C. Svjedočih nevjerojatno iscjeljujućem i moćnom VBACu nakon blizanaca.
Apsolutno je moguće, no ženama nedostaje sustavne podrške!
6. Što kad imamo obrnuti proces? Nakon prvog vaginalnog poroda koji je prošao s puno komplikacija, za drugi bude predložen CR? U kojem smjeru razmišljati, što pitati, gdje potražiti savjete?
Čitajući pitanje, odmah mi na pamet padaju dva protupitanja – zašto je prvi, vaginalni porod prošao s puno komplikacija i zašto se za idući predlaže operacija? Od tuda bih počela. Bilo kao doula, bilo kao žena čija je to situacija. Sugerirala bih traženje više mišljenja različitih liječnika, ali i mišljenje drugih, komplementarnih stručnjaka (nutricionista, fizioterapeuta, primalja, doula…). Bilo koga tko bi mogao na situaciju baciti više svjetla. U konačnici, odluka bi trebala biti isključivo – tvoja.
7. Možeš li mi reći što sve trenutno radiš i kako trudnice mogu doći do tebe?
Danas, kroz svoj brand Autentičan porod by doula Karla, pomažem ženama da same, svojim snagama, ali uz moju podršku otkriju iskustvo poroda koje je odraz njih i njihovih odluka. Vjerujem čitavim svojim bićem da svi, bez obzira na svoju bio-psiho-socijalnu pozadinu, zaslužujemo dostojanstvenu, humanu, suosjećajnu i cjelovitu (ne)medicinsku skrb.
Posebice u perinatalnom periodu. Podržati majku, za mene znači podržati i oplemeniti čitavu zajednicu! Cijenim kontinuirano učenje i usavršavanje, a naučeno prenosim kroz individualan rad s trudnicama i parovima, webinare, radionice, a uskoro i cjelovite tečajeve pripreme za porod i babinje.
Svoje usluge nudim pojedinačno ili kroz unaprijed definirane pakete koji uključuju i opciju pratnje na porodu. Zainteresirani me mogu pronaći i zapratiti na Instagram profilu s_ljubavlju_i_autenticno i Facebook stranici Autentičan porod by doula Karla, a kontaktirati me putem e-mail adrese: ap.doulakarla@gmail.com.
8. Jesam li još nešto propustila pitati, slobodno nadodaj za kraj.
Nadodala bih informaciju kako sam prvi, aktivni Body Ready Method® certificirani stručnjak u Hrvatskoj. To znači da imam duboko razumijevanje toga kako ti pomoći postići željeno iskustvo poroda, da mogu uočiti tjelesne obrasce koji dovode do najznačajnijih trudničkih tegoba i bolova i podučiti te alatima koji će ih umanjiti ili ukloniti te da imam znanje i vještine kojima mogu podržati tvoju nježnu tranziciju u oporavak i babinje.
BRM se bazira na pet tzv. „stupova“: mobilnosti gornjeg dijela tijela, trupu, zdjelici, zdjeličnom dnu i obrascima kretanja. Rad na tih 5 „stupova“ i njihovo uključivanje u tvoju svakodnevicu i kretanje tijekom trudnoće, pomaže ti da imaš lakši porod, da preveniraš, umanjiš ili ukloniš bolove i tegobe u svom, trudnom tijelu, umanjiš pretjeranu separaciju trbušnih mišića (dijastazu) i disfunkciju zdjeličnog dna te da svome tijelu pružiš najveću moguću šansu za nježan i potpun oporavak nakon svega. Implementiranjem BRMa u svoj rad, težim tome da čim veći broj žena shvati kako njihov porod može i treba biti u njihovim rukama te da zaslužuju više od pukog preživljavanja svog poroda i oporavka.
Karli hvala puno na dijeljenju znanja, posebice o VBAC, a ovdje možeš potražiti prijašnje intervjue u projektu “Podržana u majčinstvu:
- Intervju s Martinom Lukinić Plazonić, doulom, edukatoricom i savjetnicom
- Prehrana u trudnoći i postpartumu s magistrom nutricionizma
- Vježbanje u trudnoći: Priprema tijela za porod u pokretu i oporavak
- Porod, BRM i postpartum s Martinom Jelkić i “Podržana u majčinstvu”
- KUĆNI POROD – znanje i iskustvo porođajne i postpartum doule Romane Brežni
- Priprema za porod uz edukanticu psihoterapije Margaretu Matenda